Tipy na výlety

Video tipy pro vás!

Pastviny -  cesta autem z Kunčic cca 50 min. Okolí Pastvinské přehrady je kouzelné a proto stojí za shlédnutí. Turistům, kteří se rozhodnou obejít celé přehradní jezero to může trvat více než 4 hodiny a to v případě, že se nezdrží v některé restauraci nebo občerstvení, neboť budou muset urazit zhruba 17 km. Cestu Vám může pomoci zkrátit vláček Pastviňáček, který jezdí okolo přehrady a nejen pro děti může být příjemnou atrakcí. V průběhu jízdy Vám bude vláček vyprávět mnoho zajímavých informací z historie údolní přehrady.  V okolí Pastvinské přehrady si každý najde své vyžití. V teplých letních měsících nabízí přehrada krásné koupání nebo se můžete projet na lodičkách či šlapadlech. Velmi oblíbenou atrakcí jsou také elektrolodě, které si zapůjčíte v některé z půjčoven. Nově zde vzniká také bobová dráha.

Lesní bar -  cesta autem z Kunčic cca 35min. Lesní bar je  samoobslužný bar nacházející se v obci Lipová – lázně, v části Horní Lipová.Vydejte se po turistické cestě z Horní Lipové směr k vrcholu Smrk (hraniční hora, 1125 m.n.m) a po cca 2km narazíte na náš Lesní bar! Slouží  pro zpříjemní cesty cyklistům a turistům. Především se snažíme ulehčit vám vaše namáhavé  výlety do kopců pomocí vkusných odpočívadel a přístřešků. Základní Lesní bar je vybaven množstvím posezení, ohništěm a speciálními žlaby, kde je možné osvěžit se pramenitou vodou, či nápoji, které jsou zde k dispozici. Připravit si zde můžete kávu i čaj a k občerstvení jsou zde k dispozici drobné pochutiny.   K dispozici jsou zde i regionální vyhlášené Staroměstské trubičky, které jsou vyráběné v nedaleké obci Branná. Z důvodu čerstvosti není vždy samozřejmostí zásobení Lesního baru těmito trubičkami- zejména v mimosezóně se bohužel může stát, že trubičky nebudou zásobeny. Vždy se však snažíme, aby byly k dispozici o víkendech, svátcích a jiných významných dnech. Zajděte si na výlet i k Hornímu baru (vzdálenému 800m – pro pěší a 4,5km pro cyklisty od Lesního baru) a užijte si speciální “horskou sprchu” a krásné výhledy z našich panoramat (uvidíte Ramzovou, Obří skály, Šerák, Keprník).

Stezka v oblacích - Dolní Morava - cesta autem z Kunčic cca 35min.Stezka v oblacích

Šerák -  cesta autem do spodní stanice lanovky Ramzová cca 30min.

Šerák (1351 m) je významný horský vrchol, který leží na hřebeni Hrubého Jeseníku a je součástí NPR Šerák – Keprník. Pod vrcholem stojí od roku 1888 horská Jiřího chata a meteorologická stanice. Chata byla do současné podoby rozšířena roku 1926. Na vrchol Šeráku vede sedačková lanová dráha z Ramzové s přestupní stanicí Čerňava. Od horní stanice je na vrchol vzdáleny asi 250 m a nabízí překrásné výhledy především na Jesenicko, Staroměstsko, Králický Sněžník a Rychlebské hory.  Klimatické podmínky jsou na Šeráku extrémní - průměrná roční teplota je 2,2°C a sněhová pokrývka zde leží 180 dní v roce. Šerák je významnou křižovatkou turistických cest. Z Červenohorské sedla vede na Šerák naučná stezka, která prochází přísně chráněnou národní rezervací Šerák - Keprník. Celý úsek kopíruje pěší turistickou červenou trasu, která je součástí dálkové mezinárodní trasy E3.


Další tipy na výlety

Králický Sněžník - zastarale také Kladský Sněžník (polsky Śnieżnik Kłodzkiněmecky Glatzer Schneeberg nebo Grulicher Schneeberg, zastarale také Spieglitzer Schneeberg nebo Grosser Schneeberg) je nejvyšší vrchol (1424 m) stejnojmenného pohoří, třetího nejvyššího v České republice, nacházejícího se na státní hranici s Polskem, v délce zhruba 16 km táhnoucí se od města Králíky po Kladské sedlo. Jedná se o čtvrtý nejvyšší vrchol Koruny hor Polska a o nejvyšší bod okresu Ústí nad Orlicí i celého Pardubického kraje. Z vrcholové kupole výrazně modelované mrazovým zvětráváním vybíhá pět dílčích rozsoch.

Název hory vyplývá z dlouhého zimního období − sněhová pokrývka vydrží na vrcholu až 8 měsíců v roce.

Několik desítek metrů pod vrcholem na jižním svahu hory pramení Morava, je zde vyvinut kar s lavinovou drahou. Padající laviny zde zabraňují vzniku lesa, proto klín bezlesí sahá hluboko do pásma smrčin. Níže pod vrcholem (trojmezní kámen) je nejsevernější bod historické česko-moravské hranice.

Souřadnice

Chata Paprsek

Chata byla postavena v  r. 1932 v nadm. výšce 1022 m, na rozhraní Hrubého Jeseníku, Králického Sněžníku a Rychlebských hor. Dříve nesla pojmenování „Slezský dům“ a „U Ráje“. Vypravte se sem pěšky po zelené značce ze SM, nebo autem přes Kunčice. Místní specialitoiu jsou borůvkové knedlíky.

www.paprsek.cz/


Skiareál Kraličák  Hynčice pod Sušinou- zábava pro děti

 www.mujkralicak.cz

Medvědí jeskyněpolsky Jaskinia Niedźwiedzia, je nejdelší jeskyně v polských Sudetech. Nachází se jižně od vesnice Kletno v Kladsku a je považována za nejkrásnější zpřístupněnou jeskyni v Polsku.

Turistickou část jeskyně je možné navštívit po celý rok každý den v týdnu kromě pondělí. Placená parkoviště jsou zhruba 1 km severně od vchodu do jeskyně, u silnice vedoucí k jeskyni z Kletna. Příjezd až k jeskyni není povolen. Pro návštěvu jeskyně se doporučuje předchozí rezervace z důvodu velkého zájmu návštěvníků, maximální velikost skupiny je 15 lidí. Návštěvní trasa probíhá na úrovni středního patra jeskyně a je dlouhá 360 m. Prohlídka jeskyně trvá přibližně 45 minut. Pravděpodobně nejhezčí prostorou jeskyně, kterou je možné v rámci turistické trasy navštívit, je bohatě vyzdobený Palácový sál se sintrovými jezírky.

 www.jaskinianiedzwiedzia.pl


Dolní Morava - zábava pro celou rodinu

 www.dolnimorava.cz


www.kunciceubytovani.cz 2018

 .